۱۳۹۴ مهر ۱۶, پنجشنبه

هشدار جمعی از کنشگران فرهنگی، سیاسی و حقوق بشری نسبت به گسترش سرکوب

ما خواهان آزادی زندانيان سياسی، رفع حصر و برچيدن فشارهای امنيتی هستيم!

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات و امنيت دولت روحانی در هماهنگی با هم دور تازه ای از فشارهای امنيتی بر فعالين سياسی، کارگری، معلمان و روزنامه نگاران را سازمان داده اند. در هفته گذشته تعدادی از فعالين کارگری، دانشجویی و معلمان بازداشت شده اند. شاهرخ زمانی به طور ناگهانی در زندان گوهردشت کرج جان باخته است. بی ترديد سخت گيری های شديد مقامات امنيتی و زندان و بی توجهی به نياز او برای درمان، در جان باختن اين فعال کارگری تاثيرگذار بوده است. پس از جان باختن شاهرخ زمانی، واله زمانی که او نیز فعال کارگری و از خویشاوندان شاهرخ زمانی است، بازداشت شد. علی نجاتی، رئیس سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه نیز در یورش نیروهای امنیتی دستگير و به زندان اوین منتقل شده است. نهادهای حقوق بشری از افزایش ٣.٥ ساله حبس سعید رضوی فقیه، افزایش ۳ ساله محکومیت رسول بداقی و حکم ۹ سال حبس برای محمود صالحی خبر داده اند. بهاره هدايت فعال دانشجوئی هم در پايان دوره محکوميت زندان به دو سال حبس محکوم شده است.

علاوه بر تهران، در اندیمشک نیز سه فعال مدنی به نام های شاپور رشنو، علی محمد جهانگیری، امیر رحیم خانی بازداشت شده اند. هنگام يورش نیروهای امنیتی به خانه شاپور رشنو، همسر باردار او بر اثر فشار عصبی ناشی از يورش تعداد زیاد نیروهای امنیتی، دچار سقط جنین شد و فرزند خود را از دست داد. علاوه بربازداشت ها، تعداد زيادی از فعالين سياسی، زنان و ملی ـ قومی توسط ارگان های امنيتی احضار و تهديد شده اند. فشار ارگان های امنيتی روی تعدادی از تلاشگران جنبش زنان از جمله نسرین ستوده هم چنان ادامه دارد. نرگس محمدی از مدافعان شناخته شده حقوق بشر و حقوق زنان که مدتی است در اسارت به سر می برد، با وجود بيماری هم چنان از درمان محروم است.
سازمان اطلاعات سپاه و سازمان بسيج شبانه روز، سايت ها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی را رصد می کنند و با انتقادهائی که بر روی شبکه اینترنت علیه مقامات و سیاست‌های حکومتی بیان می شود برخورد کرده و فعالين شبکه‌های اجتماعی را دستگير و تحت پيگرد قضائی قرار می دهند. در روزهای اخیر تعدادی از وبلاگ نویس بازداشت شده اند. آرش زاد، موسس و سردبیر وبلاگینا به محض ورود به ایران توسط اطلاعات سپاه پاسداران در فرودگاه بازداشت و به مکانی نامشخص منتقل شده است.
نيروهای راست افراطی اين حد از دستگيری ها را کافی ندانسته و شماری از اعضای جبهه پایداری در مجلس شورای اسلامی، خواهان دستگیری تعدادی بيشتری از روزنامه نگاران شده اند.
مردم ايران می خواهند که بعد از توافق وين، سياست های حکومت تغيير کند. آنها بعد از برجام، خواهان پايان دادن به فضای امنيتی و سرکوب منتقدين و مخالفين، باز کردن فضای سياسی، فرهنگی و اجتماعی و تامين مطالبات صنفی و دمکراتيک گروه های محتلف اجتماعی هستند. ولی جريان فرادست در حکومت در مقابل خواست مردم ايستاده است. اين جريان نگران اقدامات اعتراضی است. آنها احتمال می دهند وقتی مردم اميد خود را نسبت به تغيير بعد از برجام از دست دهند، به اعتراض برخيزند. اقدامات ارگان های امنيتی برای تداوم و تشديد جو رعب و اختناق و پيش گيری از شکل گيری حرکت های اعتراضی است. اعتراض هائی که در مرحله اول ممکن است در انتخابات پيش رو بروز پيدا کند. اين دستگيری ها می تواند مقدمه بسته تر شدن فضا در زمان انتخابات باشد.

ما امضاکنندگان اين اعلاميه، فشارهای امنيتی حکومت ايران را محکوم و نسبت به گسترش سرکوب هشدار می دهيم و خواهان پايان دادن به سرکوب فعالين کارگری، دانشجوئی، زنان، ملی ـ قومی، معلمان، روزنامه نگاران و آزادی زندانيان سياسی و رفع حصر از خانم رهنورد و آقايان ميرحسين موسوی و مهدی کروبی هستيم. ما از خواست تامين آزادی های سياسی، فرهنگی و اجتماعی، آزادی تشکل های صنفی، دمکراتيک و سياسی دفاع می کنيم.


امضاکنندگان
۱. آينده آزاد
۲. احمد پورمندی
۳. اژدر بهنام
۴. اسماعيل زرگريان
۵. اشکبوس طالبی
۶. ايرج نيری
۷. بهروز جهانزاد
۸. بهروز خليق
۹. بهروز ستوده
۱۰. بهروز فدائی
۱۱. بيژن افتخاری
۱۲. بيژن پوربهنام
۱۳. پروين ملک
۱۴. پروين همتی
۱۵. پويا دولت آبادی
۱۶. توران همتی
۱۷. تورج ابوذرخانی
۱۸. حسن شمس
۱۹. حسن نادری
۲۰. حسن نايب هاشم
۲۱. حسين پورجانکی
۲۲. حميد احمدزاده
۲۳. حميد حسينی
۲۴. حميد شيرازی
۲۵. داريوش پارسا
۲۶. داود نوائيان
۲۷. رضا درخشان
۲۸. رضا علوی
۲۹. رضا کاويانی
۳۰. رضا کريمی
۳۱. شاهين انزلی
۳۲. صادق کارگر
۳۳. عزت دولت آبادی
۳۴. علی پورنقوی
۳۵. علی صمد
۳۶. فردوس جمشيد رودباری
۳۷. فرزاد جواهری
۳۸. فرزانه عظيمی
۳۹. فرهنگ رضائی
۴۰. گودرز اقتداری
۴۱. مجيد سيادتی
۴۲. محسن کاملی
۴۳. محمد صادق علی اصغری
۴۴. مرتضی داور
۴۵. مرتضی صادقی
۴۶. مسعود شب افروز
۴۷. مسعود فتحی
۴۸. مناف عماری
۴۹. منوچهر گلشن
۵۰. منوچهر مقصودنيا
۵۱. مهدی پرويز
۵۲. مهدی پرويز
۵۳. مهدی جامی
۵۴. مهدی خانبابا تهرانی
۵۵. مهرداد درويش پور
۵۶. نادر عصاره
۵۷. ناصر پسانيده
۵۸. ناصر قاضی زاده
۵۹. وهاب انصاری
۶۰. ويدا فرهودی
۶۱. يدی بلدی

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر