۱۳۹۴ مهر ۱۱, شنبه

فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور به مناسبت روز جهانی معلم نشر توسط: حقوق معلم و کارگر

نشر توسط: حقوق معلم و کارگر
به نام خداوند جان و خرد
سیزدهم مهرماه برابر با پنجم اکتبر از سوی سازمان یونسکو به عنوان روز جهانی معلم انتخاب شده است. طبق توصیه نامه یونسکو، در این روز علاوه بر تکریم معلم، به اهميت آموزش صحیح و رایگان و رفاه معلمان بيش از پيش پرداخته شده و بر آن تاکیدمی شود، زیرا این معلمان هستند که به کودکان ، عشق به زندگی را می آموزند و جامعه را به تعالی می رسانند. بنابراین سرمایه گذاری در این بخش بی شک مهمترین عامل توسعه ی جوامع خواهد بود، زیرا این باور عمیق وجود دارد که : «هیچ جامعه ای فراتر از اندیشه ی معلمانش رشد نخواهد کرد.»
کشورهای جهان در این روز برنامه هایی را براي معلمان خود تدارک دیده و معلمان را به روشهای هاي نوين تدريس و همچنين با حمايت هاي مالي به فعاليت در اين زمينه تشويق مي كنند. زیرا عقيده دارند معلماني كه از لحاظ مالي و شغلی، در شرایط مناسب به سر نمي برند، یقیناً در زمينه آموزش صحیح نيز موفق نخواهند بود.
هر ساله معلمان ایران همراه با معلمان سایر کشورها این روز را پاس می دارند و خواستار حمایت اصولی دولتها از آموزش و پرورش و توجه منطقی و عدالت محور به متولیان تولید معرفت و دانایی می شوند.

امسال روز جهانی معلم با دو موضوع متفاوت ، متقارن گردیده است :
یکی تقارن با ایام گرامیداشت جان باختگان حادثه ی تلخ منا که ملت شریف ایران را در مرگ دلخراش عزيزانشان سوگوار نمود و دیگری همزمانی آن با ساعات فعال فرآیند آموزش در مدارس کشور.
لذا به منظور احترام به تألمات روحی مردم و نیز با نشان دادن حسن نیت فرهنگیان مبنی بر عدم تمایل قلبی به تعطیلی کلاس های درس و ممانعت از ایجاد خلل در امر آموزش، شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان کشور، برگزاری این مراسم را که بنابر دلایلی در قالب کنش مدنی «تجمع» برگزار می شود ، سه روز به تعویق انداخته، از معلمان سراسر کشور درخواست می نماید به همین مناسبت در روز پنج شنبه شانزدهم مهر ماه ۱۳۹۴ در این تجمع اعتراضی که در قالب سکوت برگزار می شود ، شرکت کنند.
اهم دلایلی که سبب شده است تا مراسم گرامیداشت روز جهانی معلم به صورت تجمع اعتراضی برگزار شود، به شرح زیر است :

۱. به فراموشی سپردن بازنشستگان آموزش و پرورش و بی توجهی محض به این قشر رنج کشیده ، به گونه ای که نازل بودن حقوق آنها و اختلاف فاحش آن حتی نسبت به همکاران شاغلشان در آ.پ سبب شده است در سخت ترین شرایط معیشتی ممکن به سر ببرند.

۲. ناکارآمدی آموزش و پرورش در انجام رسالت آموزشی و تربیتی خود به دلیل نگرش ناصحیح تصمیم سازان کلان کشور نسبت به این نهاد بنیادین ، به گونه ای که فرآیند تعلیم و تربیت در نازل ترین سطح ممکن قرارگرفته است.

۳. ادامه ی روند تبعیض آمیز گذشته در تعیین و تأمین حقوق و مزایای معلمان و سایر کارکنان آموزش و پرورش نسبت به سایر حقوق بگیران دولت به نحوی که سبب ایجاد فاصله ی طبقاتی کاملا ملموس در میان کارکنان دولت شده است و این امر سبب گردیده تا این قشر عظیم عموماً زیر خط فقر قرار گیرند.

۴. اقدام فراقانونی وزارت آموش و پرورش در جهت خصوصی کردن تعلیم و تربیت برخلاف اصل سی ام قانون اساسی.

۵. ادامه و تشدید روند احضار ، تهدید ، بازداشت و زندانی نمودن معلمان شریف و متعهدی که دلسوزانه در جهت رشد و تعالی همه جانبه ی کشورشان ، از سر صدق و اخلاص و تعهد قدم بر داشته اند.

لذا فرهنگیان سراسر کشور صرفاً در زمان و مکان اعلام شده ، بر اساس اصل 27 قانون اساسی، به دور از هرگونه گرایش سیاسی ، در این تجمع کاملا صنفی در قالب سکوت و با در دست داشتن پلاکارد به بیان خواسته های قانونی خود می پردازند. بنابراین برگزاری هرکنش دیگری در هر زمان دیگر، مورد تأیید تشکل های صنفی فرهنگیان کشور نمی باشد.

زمان: شانزدهم مهرماه ۱۳۹۴ از ساعت ۱۰ الی ۱۲ صبح
مکان تجمع در سراسرکشور :
·         همکاران مراکز استان ها و مناطق نزدیک به آنها در محوطه ادارات کل
·         همکاران شهرستان ها در ادارات شهرستان
·         همکاران تهران نیز در اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور

مهرماه ۱۳۹۴

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر