۱۳۹۳ فروردین ۲۷, چهارشنبه

فراخوان عفو بین‌الملل به اقدام فوری برای آزادی شاهرخ زمانیسند – ایران: شاهرخ زمانی، فعال سندیکایی به دلیل اعتصاب غذا مجازات می‌شود
 UA: 89/14 Index: MDE 13/019/2014 Iran Date: 16 April 2014


اقدام فوری


فعال سندیکایی به دلیل اعتصاب غذا مجازات می‌شود

شاهرخ زمانی، فعال سندیکایی ایرانی، زندانی عقیدتی، اعتصاب غذایش را پس از ۳۸ روز به پایان رساند که منجر به وخامت وضعیت سلامت وی شده است. او به دلیل مطالبه‌ی حقوق زندانیان داخل زندان رجایی‌شهر با اقدامات تلافی‌جویانه مواجه شده است.
پس از به پایان بردن اعتصاب غذای تَر (نوشیدن آب بدون خوردن غذا) در ۱۴ آوریل، شاهرخ زمانی، فعال سندیکایی به بند زندانیان خشن یا خطرناک در زندان رجایی‌شهر کرج واقع در شمال غرب تهران منتقل شد. پس از آن‌که پیش‌تر نیز اندکی بعد از آغاز اعتصاب غذایش به زندان قزلحصار کرج منتقل شده بود. زندان قزلحصار به شرایط وخیم شناخته شده است و بند مخصوص زندانیان سیاسی ندارد. بنا به گزارش‌ها، در حین این انتقال در ۱۴ آوریل شاهرخ زمانی از ناحیه‌ی صورت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و عینک‌اش شکسته بود. صبح روز ۱۶ آوریل، شاهرخ زمانی برای بازجویی به خارج از زندان منتقل شده و همان روز به زندان بازگردانده شده بود. به او گفته شده که ممکن است به دلیل فعالیت‌هایش در داخل زندان شامل اعتصاب غذا و نامه‌های سرگشاده‌ای که در مورد وضعیت زندان نوشته است با اتهام «اخلال در نظم زندان» روبه‌رو شود.
یک منبع نزدیک به عفو بین‌الملل گفت که شاهرخ زمانی ۴۹ ساله پس از اعتصاب غذا دچار ضعف است اما توسط یک پزشک معاینه نشده است. او در خلال اعتصاب غذا ۲۲ کیلو از وزن خود را از دست داده است.
شاهرخ زمانی، کارگر نقاش و تزئینات ساختمان، در تاریخ ۸ مارس اعتصاب غذای خود را در همبستگی با دراویش گنابادی که در اعتراض به شرایط زندان و برخوردهای ناشایست زندانبانان اعتصاب کرده بودند دست به اعتصاب غذا زد. شاهرخ زمانی به عنوان تنبیه در مقابل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز خود که در زندان ادامه می‌داد در تاریخ ۱۱ مارس از زندان رجایی‌شهر به زندان قزلحصار منتقل شد. او گفته است که اعتصاب غذای خود را در اعتراض به انتقال به زندان قزلحصار ادامه داده است.


لطفا سریعا به فارسی، انگلیسی یا زبان خودتان بنویسید:


از مقامات ایران بخواهید تا شاهرخ زمانی را فوری و بی‌قید و شرط آزاد کنند، چرا که او یک زندانی عقیدتی است که تنها به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز سندیکایی زندانی شده است.

از آن‌ها بخواهید تا فورا اطمینان حاصل کنند که او از هرگونه شکنجه و رفتار ناشایست مصون بوده و هر نوع توجه پزشکی که نیاز داشته باشد دریافت خواهد کرد

به آن‌ها فراخوان دهید تا آزار و دستگیری فعالان سندیکایی را پایان بخشیده و به کارگران اجازه دهند تا از حقوق خود در تشکیل و عضویت در سندیکاهای مستقل برخوردار باشند.

لطفا درخواست‌ها را پیش از ۲۸ می ۲۰۱۴ به آدرس‌های زیر بفرستید:


Leader of the Islamic Republic

Ayatollah Sayed ‘Ali Khamenei

The Office of the Supreme Leader

Islamic Republic Street- End of Shahid

KeshvarDoust Street

Tehran, Islamic Republic of Iran

Twitter: @khamenei_ir

Email: info_leader@leader.ir

Salutation: Your Excellency


Head of the Judiciary

Ayatollah Sadegh Larijani

c/o Public Relations Office

Number 4, 2 Azizi Street intersection

Tehran, Islamic Republic of Iran

(Subject line: FAO

Ayatollah Sadegh Larijani)

Salutation: Your Excellency

و کپی آن را به آدرس زیر بفرستید:

President of the Islamic Republic of Iran

Hassan Rouhani

The Presidency

Pasteur Street, Pasteur Square

Tehran, Islamic Republic of Iran

Email: media@rouhani.ir
Twitter: @HassanRouhani (English) @Rouhani_ir (Persian)اقدام فوری

فعال سندیکایی به دلیل اعتصاب غذا مجازات می‌شود

اطلاعات بیشتر

شاهرخ زمانی دست کم ۱۴ نامه به مسولان زندان نوشته است اما نگرانی‌های وی تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است. او در یکی از نامه‌هایش به قاضی ناظر زندان قزلحصار توضیح داده است که او را به خاطر اعتراض و تخریب کتاب‌خانه‌ی زندان رجایی‌شهر و ضرب و شتم و سایر برخوردهای ناشایست با لقمان مرادی، زندانی محکوم به اعدام از اقلیت کُردی ایران، به زندان قزلحصار منتقل کردند.

شاهرخ زمانی در تاریخ ۸ ژوئن ۲۰۱۱ به هم‌راه هم‌کار خود، محمد جراحی، هر ۲ اهل تبریز و از اعضای کمیته‌ی پیگیری برای ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری بازداشت شد. شاهرخ زمانی مدت ۳۲ روز را در بازداشت‌گاه وزارت اطلاعات در تبریز در اعتراض به بازداشت خود در اعتصاب غذا بود. در آگوست ۲۰۱۱ شعبه‌ی ۱ دادگاه انقلاب تبریز شاهرخ زمانی را به ۱۱ سال و محمد جراحی را به ۵ سال حبس به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل یا عضویت در گروه‌های مخالف نظام و تبلیغ علیه نظام به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز سندیکایی‌شان محکوم کرد. در نوامبر ۲۰۱۱ یک دادگاه تجدیدنظر حکم شاهرخ زمانی را تایید کرد. محمد جراحی در زندان مرکزی تبریز و در حال تحمل حکم ۵ سال حبس که به خاطر فعالیت‌های مسالمت‌آمیز سندیکایی به آن محکوم شده می‌باشد.

شاهرخ زمانی در تاریخ ۱۹ اکتبر ۲۰۱۱ به قید وثیقه آزاد شد اما از تاریخ ۱۴ ژانویه ۲۰۱۲ مجبور به سپری کردن حکم دادگاه در زندان مرکزی تبریز شد. وی در تاریخ ۱۳ اکتبر ۲۰۱۲ به زندان رجایی‌شهر منتقل شد.

قوانین حداقلی ملل متحد در مورد رفتار با زندانیان تصریح می‌کند که زندانیان بایستی با دیگر زندانیانی که مناسب آن‌ها باشد نگه‌داری شوند.

ایران عضو کنوانسیون حقوق مدنی و سیاسی است. ماده‌ی ۲۲ این کنوانسیون تصریح می‌کند: «هر کسی باید حق تشکیل و عضویت در اتحادیه‌هایی را که منافع او را حفظ کند داشته باشد.» ایران هم‌چنین عضو کنوانسیون حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. ماده‌ی ۸ این کنوانسیون «حق هر کس در تشکیل و عضویت آزادانه در اتحادیه‌ها» را تضمین می‌کند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر