۱۳۹۳ شهریور ۸, شنبه

Öncü işçiler, işçi örgütler

Öncü işçiler, işçi örgütler


 Bafg demir taş madeninde, işçi grevi yeni bir boyut kazanmıştır. Geçtiğimiz günlerde işveren ve sermaye gurupları, bir takım hile, tehdit ve yalan suçlamalarla onlarca işçiye tutuklama kararı çıkartılar, amaçları grev direncini kırmaktır. Şuan 5 işçi gözaltına alınmış ve istihbarat polisi 20 kişinin peşindedir.
 Böyle hassas zamanda, bizim görevimiz, Bafg demir taş işçilerin yanında olmak ve onların taleplerini desteklemektir. Bu nedenle birkaç konuyu belirtmek gerekir:
Bu koşullarda, öncü işçiler, birlikteliğini ve desteğini grevli işçilere göstermeliler. Mevcut olan örgütler bölgeye gidip ve yakından dururumu değerlendirip, gerekiyorsa grevli işçilere yardım sandığı kurmalılar.
 Kazanmak için, geçmişte, mükemmel işçi grev tecrübelerimiz var onlar bir model olabilir ve ders almalıyız. Öncü işçiler güvenliği göz önünde bulundurarak bu tecrübeleri Bafg demi taş işçilere iletip yardımcı olabilirler.
Öncü işçilerin önemli görevi: ülke içinde, dünyada grevin haberlerini duyurmak ve işçilerin haklı davalarını iletmektir. Grevin, bütün ayrıntılarını ve mükemmelliğini dünyaya duyurmak sınıf mücadeleye altın bir sayfa kazandırır.
  Bildiğiniz gibi Bafg demir taş maden işçileri, greve başlamakla İslam Cumhuriyettin tabusunu ‘Grev Haramdır’ yıkmışlar, diğer üretim sektörlere, Navard, Tekstil, şeker fabrikaları Petrokimya gibilere örnek olmuşlar. Bu grev Rohani devletine olan bütün yanılgıları bertaraf etmiştir.  Onları yalnız bırakmamalıyız, gelecekte kapitalizmden haklarımızı almak, daha büyük zaferler kazanmak için bu pozitif enerjiyi değerlendirmeliyiz.
   Güç kullanarak, zorbalıkla işçi saflarına saldırıp yıldırmak istiyorlar bunu önlemenin tek yolu, tek ses olup sermaye odakların önünü kesmektir.
Shahrokh Zamani destek komitesi: Bafg demir taş maden işçilerin grev ve mücadele haberini dünyaya, işçi örgütlerine duyurmayı önemsiyor ve kendini sorumlu hissediyor. İsteğimiz, Bütün işçilerden, işçi örgütlerden. Gençlerden Bafg işçilerine destek kampanya düzenleyip ve onların itiraz sesini genişletmek. Ayrıca bütün İran dışında olan partiler, teşkilatlardan talebimiz: aksiyon ve destek kampanyası kurup, işçilerin mücadelesini dünyaya duyurmak.
İşçilerin tutuklu kalması veya yeni tutuklanmaları engellemek için, kendi irtibatlarını seferber edip dünya işçi örgütlerin desteğini sağlamak çok faydalı olabilir. Bu objektif faaliyet dünya işçi birlikteliğini iyice pekiştirir.

Yaşasın işçilerin sınıf birliği
Yaşasın Bafg demir taş grevli işçiler

Shahrokh Zamani destek komitesi
20ağustos2014
30/05/93
   


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر