۱۳۹۳ اردیبهشت ۲۷, شنبه

ابراز هم دردی با کارگران ترکیه!!! بازهم کارفرمایان کارگران را قتل عام کردند. (ترجمه ترکی)

Iran öncü işçilerin bildirgesi,Türkiye işçileri, acınızı paylaşıyoruz.

YİNE İŞVERENLER KATLİAM YAPTILAR

Türkiye’nin özgür insanları ve emekçileri, 13.05.2014 tarihinde, Manisa’nın Soma ilçesi madeninde meydana gelen patlama sonucu yaklaşık 300 kişinin öldüğünü duyduğumuzda çok derin acı duyduk ve ağladık. Yine sermaye sahipleri yüzlerce işçinin canına kıydılar.

   Kapitalist dünyada, insanların hayatı kara ve para dönüşüyor, geçen her gün, özgürlükler, sosyal haklar, iş emniyeti kısıtlanıyor, yeter ki kar ve servetleri artsın. Kapitalist hükümetlerde, işverenler öyle bir ivmeye ile daha fazla kar peşinde koşuyorlar ki insan sömürüsünü hat sayfada. İşverenler Kapitalist hükümeti arkasına alarak işyerlerinde olması gereken hizmet araçları, emniyet standartları, sağlık gereçlerini kısıtlıyorlar amaç kar artsın.
Nitekim (Türkiye devleti sırf giderleri kısıtlamak için, 30 Nisan 2014 meclise sunulan Soma madeninde denetim ve iş güvenliği standartları araştırmasını reddetmiştir). Tam 14 gün önce, yani eğer bu denetim yapılsaydı şimdi Soma madenciler hayata olacaklardı. Bu Türkiye devleti ve Soma holding işvereninin bilerek cinayet işlemesinin ispatıdır. Ayrıca bilmekteyiz ki Türkiye ölümle sonuçlanan iş kazaları bakımından Avrupa birincisi ve dünya üçüncüsüdür.
  Dünyada sermaye ve kar artışı için gitgide iş güvenlik araçları ve gereken standartları iptal ediliyor ve deste deste işçiler ölüyorlar, işverenler kendi medyalarında basit iş kazası gibi ilan ediyorlar.
 Geçen kaç yıl içinde Malezya, Endonezya, Bangladeş, Pakistan gibi dokumacılık fabrikalarında yangın ve çürümüş binaların çöküş nedenlerle binlerce işçi hayatını kaybetti. Çin, Hindistan ve şimdi Türkiye’de maden patlaması binlerce ölüme neden oldu. Bu devletler ve işverenler bilinçli cinayet işliyorlar, ölen işçi aileler hem kayıplarına üzülüp acı çekiyorlar ve hem zor ekonomik şartların altında eziliyorlar, bunu aksine sermaye sahipleri ve onu himaye eden hükümetler günbegün servetlerine servet katıyorlar.
   İran işçilerin bir bölümü olarak, Alborz eyaleti boyacılar sendikası, işçi örgütlenmeye destek komitesi, Mahabatta tutuklu işçileri savunan komite, bir gurup Sanandaj işçileri ve öncü işçiler, siyasi tutkulular ve bir gurup tutuklu işçiler adına akan gözyaşlarımızla, kanayan yüreğimizle diyoruz ki, Soma da ölen işçilerin ölüm nedeni iş kazası değil, belki devlet ve işveren cinayetidır.
   Türkiye işçi sınıfın, katledilen işçilerin ailelerin dertlerini paylaşıyoruz.
Bütün işçi örgütler, aktivistler ve özgür insanlar çağrımız size,
  İşverenler ve devlet kuruluşları daha fazla kar etmek için iş güvenliğini kısıp
 Ve Soma madeninde işçilerin ölümüne sebebiyet vermişler,Soma maden işvereni, Türkiye devleti bir insanlık suçu işlemişlerdir ve mahkeme olmalılar.
 Bütün işçiler, işçi örgütleri bu ölümlere son vermemiz için birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Unutmayalım eğer birlikte savaşmazsak işverenler kar ve sermaye artımı için iş güvenlik kısıp ve daha fazla ölümlere neden olacaklar.

Alborz eyaletin boyacılar sendikası
İşçi örgütlenmeye destek komitesi
Sanandaj öncü işçileri ve bir gurup işçileri
Mahabataki tutuklu işçilerin savunan komite
Gohardasht 12.salon ve Tabriz hapishanesinden siyasi ve işçi mahkumlar adı:
Shahrokh Afshin Zamani,Saleh Kohandal, Naseh Yousafi, Pirouz Mansouri, Hayratiyan,Hashmatolah Tabarzadi, Hamid Rouhani, Mohammad Jarrahi,Khalad Hardani
14/05/2014
Bu bildiriyi destekleyen örgütler ve şahıslar;
Shahrokh Zamani destek komitesi

İşçiler birlik ağı

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر