۱۳۹۳ آذر ۱۳, پنجشنبه

اعتصاب زندانیان سیاسی در ارومیه، همراهی زندانیان ایران را درپی داشتاعتصاب زندانیان سیاسی در ارومیه، همراهی زندانیان ایران را درپی داشتآژانس کُردپا: زندانیان سیاسی در اکثر زندان‌های ایران به منظور حمایت از اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان ارومیه دست به اعتصاب غذا زده‌اند.
به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان ارومیه در دوازدهمین روز خود ادامه دارد و زندانیان سیاسی زندان‌های سنندج، زاهدان، رجایی شهر کرج و جنوب ایران در حمایت از اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان ارومیه اعتصاب غذا کردند.

زندانیان سیاسی زندان ارومیه به نشانه اعتراض به منحل کردن بند زندانیان سیاسی و انتقال زندانیان سیاسی به بندها دیگر زندان و انتقال زندانیان متهم به جرائم عمومی به بند زندانیان سیاسی از روز بیست و نهم آبان‌ماه سال جاری دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

وب سایت "نفس در قفس" به نقل یکی از زندانیان اعتصاب‌کننده اعلام کرد: "زندان مرکزی ارومیه از اوایل انقلاب دارای بند سیاسی بوده و همواره زندانیان سیاسی در این بند نگهداری می‌شدند اما از آذر ماه سال ۹۱ و با دستور وزارت اطلاعات زندانیان متهم به قتل و قاچاق مواد مخدر به این بند منتقل شده و به تدریج نیز عده‌ای از زندانیان سیاسی به بندهای دیگر زندان منتقل شدند، همچنین زندانیان سیاسی تازه وارد نیز به بندهای دیگر منتقل شدند".

این زندانی سیاسی در ادامه اظهار داشت: " ما بارها با مسئولان زندان ارومیه در این مورد صحبت کردیم و در همه‌ی موارد آن‌ها با این بهانه که در بندهای دیگر جا نداریم، قول دادند تا به زودی زندانیان جرایم دیگر را از بند سیاسی خارج کنند اما هرگز به وعده‌های خود عمل نکردند".

23395.jpg
این منبع افزود: تاکنون ما دو بار دست به اعتصاب غذا زدیم که هر بار با قول مساعد مسئولان به اعتصاب خود را پایان دادیم، اما در تمامی این موارد تنها فشار وارده بر زندانیان افزایش یافته، به‌طوریکه اکنون اگر دو زندانی سیاسی با هم صحبتی بکنند توسط دفتر وزارت اطلاعات احضار شده و مورد تفتیش عقاید قرار می‌گیرند.

روز یکشنبه نهم آذرماه منصور آروند یکی از اعتصاب‌کنندگان به بهانه‌ی ملاقات از بند خارج  و به دستور وزارت اطلاعات به زندان مرکزی شهر مهاباد انتقال یافته است.

همچنین نیروهای گارد ویژه روز شنبه هفته‌ی جاری درصدد انتقال محمد عبدالهی به بند جرائم خاص بودند که با مخالفت زندانیان سیاسی روبرو شدند.

همزمان با افزایش فشارها، ماموران زندان امیر ملادوست از زندانیان اعتصابی را به ناگهان به مرخصی اعزام کرده و نیز جعفر افشاری دیگر زندانی سیاسی را به بند کارگاه این زندان که مختص متهمان به قاچاق مواد مخدر است، منتقل کرده‌اند.

علیرضا رسولی که بیست روز قبل به نشانه اعتراض به بی‌توجهی مسئولان نسبت به معالجه پزشکی‌اش که دچار پوکی استخوان شده، دست به اعتصاب غذا زده با وضعیت جسمی وخیمی مواجه است.

محمد عبدالبخت، زندانی ۶۵ ساله که ١٢ روز قبل دست به اعتصاب غذا زده به دلیل کهولت سن در وضعیت نامناسبی قرار دارد و مسئولان زندان برای جلوگیری از انتشار اخبار داخل زندان، تلفن‌ها را قطع کردند.

٢٩ زندانی سیاسی زندان مرکزی ارومیه به نام‌های علی افشاری، جعفر افشاری، ولی افشاری، حبیب افشاری، منصور آروند، کیهان درویشی، شیرکو حسن‌پور، محمد عبدالهی، خضر رسولی‌راد، سامان نسیم، امیر ملادوست، سیروان نژاوی، جعفر میرزایی، ابراهیم رضاپور، محمد عبدالبخت، عبدالله اصغری، عرفات اصغری، عبدالرحمان سلیمان، سیدسامی حسینی، عبدالله حمودی، احمد تمویی، عثمان مصطفی‌پور، بهروز آلخانی، مصطفی الرحمان، یوسف کاکه‌ممی، سیدجمال محمدی، علیرضا رسولی، شورش افشاری، مصطفی داوودی به مدت ١٢ روز است که دست به اعتصاب غذا زده‌اند و تاکنون هیچ پاسخی به خواسته‌های آنها داده نشده است.

در این ارتباط نیز، شماری از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج روز یکشنبه هفته جاری طی بیانیه‌ای از دو خواسته‌ی اصلی زندانیان سیاسی ارومیه مبنی بر داشتن بند سیاسی مستقل و توقف رفتارهای تبعیض‌آمیز و غیرانسانی در حق آنها حمایت کردند.

زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر روز نهم آذرماه دست به اعتصاب غذا زده و اعلام کردند: "از تمامی زندانیان سیاسی محبوس در زندان‌های ایران می‌خواهیم که از این اعتصاب حمایت کرده و با آن همراه شوند. همچنین ما از تمام سازما‌های مدافع زندانیان، مدافعین حقوق‌بشر و نهادهای بین‌المللی می‌خواهیم با انتشار بیانیه و برداشتن قدم‌های عملی و واقعی نسبت به آزار و اذیت زندانیان سیاسی و تبعیض میان آنها با سایر زندانیان در ایران اعتراض کرده و خواستار توقف فوری اینگونه اقدامات ضدبشری شوند".

زندانیان سیاسی، هدف از این اقدام وزارت اطلاعات و دستگاه قضایی را عدم اعتراف به‌وجود زندانیان سیاسی در ایران، برانگیختن اختلاف در میان زندانیان سیاسی، ایجاد شک و گمان میان زندانیان سیاسی و کنترل کردن ارتباطات میان آن‌ها، کاهش احساس همدردی و دوستی میان زندانیان سیاسی می‌دانند.

صالح کهندل، شاهرخ زمانی، اسدالله هادی، رضا اکبری‌منفرد، ابوالقاسم فولادوند، علیرضا فراهانی، ایرج حاتمی، افشین حیرتیان، فرید آزموده، زانیار مرادی، بهنام ابراهیم‌زاده، لقمان مرادی زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج می‌باشند که با اعتصاب غذا حمایت خود را از زندانیان سیاسی زندان ارومیه اعلام کردند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی اعلام کرد: زندانیان سیاسی زندان‌های سنندج و جنوب ایران روز شنبه هشتم آذرماه در حمایت از خواسته‌های زندانیان سیاسی زندان ارومیه با انتشار دو بیانیه جداگانه، اعتصاب غذای خود را اعلام کردند.

در این ارتباط، شیخ‌محمد بلوچ‌زهی، خطیب‌محمد نقشبندی، محمدامین آگوشی، ایرج محمدی، ایوب ریگی، عبدالغنی ریگی، ملک‌محمد آبادیان، جواد آبادیان، هادی آبادیان، نظام‌الدین ملازادە، جابر آبادیان، گل‌محمد بلیل‌ایلی، عبدالغفار نقشبندی، پرویز زین‌الدینی، جان‌محمد بری، غلام‌محمد بلوچ، زبیر هود، لال‌محمد شهری، دوست‌محمد نوری، مسعود نارویی از زندان زاهدان با اعلام اعتصاب غذا از خواسته‌های زندانیان سیاسی زندان ارومیه حمایت کرده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر