۱۳۹۶ مهر ۱۵, شنبه

«اطّلاعیه‌ی جمعی از فعالین سیاسی، اجتماعی و کارگری تبریز درباره‌ی فقدان محمد جراحی»


به‌نام حق، عدالت و آزادی

محمد جراحی، فعّال سرشناس کارگری و مدافع حقوق فرودستان و زحمت‌کشان پس از سه دهه مبارزه و یک عمر زندگی شرافت‌مندانه و تسلیم‌ناپذیری در برابر استثمار و استبداد، دیگر پیش ما نیست. آخرین سال‌های عمر باعزّت او با تحمّل پنج سال حبسِ بدون مرخصی، و ابتلا به سرطان تیروئید در زندان و کارشکنی‌ها و عدم‌مداوای مناسبش همراه بود. محمد در آخرین سال عمر خود و در پی ضعف بدنی مفرط ناشی از دوران پنج سال حبس و بیماری، به سرطان پیشرفته‌ی مجاری صفرا و کبد مبتلا شد. او که تا آخرین دقایق عمر خود به‌لحاظ روحی هیچگاه تسلیم این بیماری مرگ‌بار نشده بود، سرانجام در سحرگاه روز پنج‌شنبه ۱۳ مهرماه سال ۱۳۹۶ رفقا و یارانش را تنها گذاشت و از دنیا رفت.  پیکر او در میان حزن و اندوهِ سرافرازانه‌ی دوستدارانش، در جوار و نزدیکی یار و هم‌رزمِ دیرینه‌اش رفیقِ کبیر شاهرخ زمانی، در تبریز به خاک سپرده شد.
رفیق محمد جراحی، عضو هیئت موسس سندیکای نقّاشان و عضو کمیته‌ی پیگیری ایجاد تشکّل‌های کارگری، شخصیت مبارزاتی مستقلی داشت و تمام توان و عمر و جان خود را وقف دفاع از حقوق کارگران و آرمان رهایی طبقه‌ی کارگر کرد. محمد جراحی به هیچ‌ یک از احزاب و تشکّل‌هایی غیر از آن‌چه ذکر شد وابستگی تشکیلاتی نداشت و هرگونه مصادره و استفاده از نام او توسّط هر حزب یا تشکّلی به‌عنوان عضوی از آن‌ها، امری غیراخلاقی و غیرانسانی است.
در پایان، ما به‌عنوان بخشی از فعالین سیاسی، اجتماعی و کارگری تبریز، در برابر تمامی رفقا و یارانی که کیلومترها راه پیمودند و با حضوری شورانگیز، وداعی باشکوه و فراموش‌ناشدنی برای رفیق‌شان رقم زدند، سر تعظیم فرود می‌آوریم و دستشان را به‌گرمی می‌فشاریم و قدردان‌شان هستیم. ما این فقدان و ضایعه‌ی دردناک را به جامعه‌ی کارگری ایران و تمامی مدافعان و مبارزان طبقه‌ی کارگر و راهِ رهایی فرودستان و زحمت‌کشان، و تمامی کسانی که قلب‌شان برای آرمان عدالت اجتماعی می‌تپد تسلیت می‌گوییم و دست‌ در دستِ هم و با سری بالا به افق‌هایی می‌نگریم که رفقای فقید برای‌مان روشن کرده‌اند.

جمعی از فعّالین سیاسی، اجتماعی و کارگری تبریز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر