۱۳۹۴ مهر ۱۶, پنجشنبه

گزارشی از برگزاری مراسم گرامیداشت شاهرخ زمانی در کپنهاک - یکشنبه ٤ اکتبر

مراسم گرامیداشت شاهرخ زمانی در کپنهاک در محل ساختمان اتحادیه نقاشان برگزار شد. مراسم با سرود انترناسیونال و با یک دقیقه سکوت شروع شد. مجریان برنامه اسعد رستمی و فرانک به زبانهای دانمارکی و فارسی شرحی در باره زندگی و مبارزه شاهرخ زمانی و تلاشهای او در زندان و... دادند و اسعد رستمی شعر نازلی از شاملو را دکلمه کرد. 
در ادامه برنامه Patricio D. Valenzuela مسئول سازمان مهاجرین انترناسیونال فیلیپین در دانمارک سخنرانی کرد. او در سخنرانی خود ضمن یاد شاهرخ زمانی و مبارزاتش، جمهوری اسلامی و نظام سرمایه داری را مسئول مرگ شاهرخ زمانی دانست و زندانی و قتل و سرکوب فعالین و رهبران کارگری در ایران را محکوم کرد.
BO Rosschou از رهبران کارگری دانمارک، رهبر اتحادیه نقاشان و رهبر اتحاد هماهنکیهای اتحادیه های ساختمانی تا سال 2014 در سخنرانی خود ضمن محکوم کردن زندانی و سپس مرگ شاهرخ در زندان و با یاد او از فعالیتهای اتحادیه خود برای شاهرخ زمانی، زمانی که شاهرخ در زندان بود یاد کرد و از محروم بودن کارگران ایران از ابتدایی ترین خواست خود و سرکوب فعالین و رهبران آن سخن گفت. رهبر اتحادیه نقاشان گفت این حق همسر، دختر و جنبش کارگری ایران و جهان و هر آزادیخواهی است که بداند مرگ شاهرخ زمانی چگونه صورت گرفته است. رهبر اتحادیه نقاشان اعلام کرد که در این رابطه نامه ای به وزارت امورخارجه دانمارک نوشته است و خواهان پیگیری مسئله شده است. او خواهان آزادی تشکلهای کارگری و برخورداری کارگران ایران از حقوق پایه ای شناخته شده خود شد.
( لازم به گفتن است که اتحادیه نقاشان در رابطه با شاهرخ فعال بوده است و از جمله نشریه اتحادیه نیز در دو نوبت در سال گذشته در رابطه با شاهرخ زمانی مطلب نوشت)
Jan Hoby از اعضای هیئت مدیره اتحادیه مربیان کودک و معاون رهبری این اتحادیه در سخنرانی خود ضمن محکوم کردن زندانی و سپس قتل شاهرخ زمانی در زندان، به حمله سرمایه داری در جهان به کارگران و رهبران آنها پرداخت و گفت این از ماهیت این نظام برخاسته است، چه این نظام جمهوری اسلامی باشد و یا نظام پارلمانی آمریکا و...  سرمایه داری برای سود و انباشت سرمایه چنین میکند. او گفت همانطور که سرمایه در مقابل کارگر متحد است، کارگران هم باید در مقابل سرمایه متحد باشند. او جنبش کارگری در ایران و عراق را ستود و گفت مبارزات کارگری در این دو کشور در مقاطعی نقش بزرگی در جامعه بازی کرده اند و به آنها امید است.  او خواهان آزادی سازمان دادن تشکلهای کارگری در ایران و آزادی فوری همه فعالین جنبش کارگری شد.
در ادامه برنامه فیلمی کوتاه از زندگی و مبارزات شاهرخ زمانی با ترجمه دانمارکی نمایش داده شد.
Lawja Javad از حزب کمونیست کارگری کردستان/عراق در سخنرانی خود ضمن تسلیت و گرامیداشت شاهرخ زمانی، گفت شرائط کارگران ایران و عراق و کردستان بسیار شبیه هم است. سرکوب مداوم و بی حقوقی مطلق، این است شرائط ما. در کردستان عراق تنها تشکلهای دست ساز احزاب حاکم قانونی هستند و تشکلهای دیگر به رسمیت شناخته نمیشوند و محدود میشوند و در کارشان کارشکنی میشود. مثلا اتحادیه کارگران ساختمانی که تشکل مستقلی است به رسمیت شناخته نمیشود و در فعالیتهایشان از طرف احزاب حاکم کارشکنی و توطئه میشود. او بر اتحاد و همبستگی جنبش کارگری ایران و عراق تاکید کرد.
Nader abdolhamid به نمایندگی از تشکل کارگران ساختمانی کردستان/عراق ضمن عرض تسلیت به خانواده شاهرخ زمانی و جنبش کارگری ایران اعلام کرد از دست دادن شاهرخ زمانی یک ضایعه برای همه ما است. او از فعالیتهای تشکل کارگران ساختمانی کردستان در رابطه با شاهرخ زمانی توضیحاتی داد و گفت تشکل کارگران ساختمانی در زمانی که شاهرخ زندانی بود برای آزادی او فعالیت و  پس از مرگ او همچنان در این زمینه فعال است. از جمله این تشکل ضمن محکوم کردن جمهوری اسلامی در زندانی کردن و قتل شاهرخ زمانی، آکسیونی را در سلیمانیه در اعتراض به قتل شاهرخ برگزار کرد. نادر عبدالحمید در پایان خواهان ادامه راه شاهرخ زمانی شد.
همه سخنرانان در پایان سخنرانیهای خود بر اتحاد کارگران و اتحاد جنبش کارگری جهانی  تاکید داشتند.


کمیته گرامیداشت کارگر کمونیست شاهرخ زمانی
کپنهاک 4 اکتبر 2015

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر