۱۳۹۵ بهمن ۷, پنجشنبه

به یاد و خاطر کارگران جانباخته آتش نشان ساختمان پلاسکو

از حادثه دلخراش ساختمان پلاسکو در تهران چهار روز میگذرد .
با فرو ریختن برج تولیدی و تجاری پلاسکو 4000 هزار نفر ، کارگر بیکار و580 کارگاه تولیدی از بین رفت.تعداد مسدومین تا کنون حدود 125 نفر و 5 نفر از کارگران آتش نشان جان خود را از دست دادند .
قطعا آمار تلفات بیشتر از این خواهد بود .وزیر کار شرمسار  از عدم مدیریت شهر و مدیریت بحران توسط دولت خود ،با صدور دستوری تلاش میکند که حداقل وجه ای برای خود مهیا سازد.
وی میگوید  "با این دستور التیامی برای خانواده های کارگران بیکار شده باشد."
دستور وزیر کار " برقراری بیمه بیکاری برای کارگرانی که دارای دفترچه هستند."
همانطورکه جناب وزیر میداند قریب به اتفاق آن کارگاه ها زیر 10 نفر کارگر داشته است .و این کارگاه ها بر اساس مصوبه سالهای اخیر مشمول قانون کار نیستند.چرا که در حدود بیش از 10 سال است بر اساس تغییر و اصلاح قانون کار " کارگاه های زیر 10 نفر کارگر از شمول قانون کار خارج شدند." این نیز حاصل اصلاح قانون کار است .قانون فوق خیلی آشکار و روشن بر علیه منافع کارگران است. چنانکه  اصلاح و تغییر قانون کار در حال حاضر نیز روی میز مجلس است .
اصلاح قانون کار به صلاحدید تامین منافع سرمایه داران ،دولت و قانون گذاران است ،کارگرانی که در ساختمان پلاسکو مسدوم یا جان باختند ،اگر  بیمه نداشته باشند که قریب به اتفاق آنها ندارند ،تا آخر عمر از دریافت مستمری و از کارافتادگی برخوردار نمی شوند. کالبد شکافی علل آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو تهران را میتوان در عدم وجود"
 حداقل استانداردهای" این برج تولیدی و تجاری جستجو نمود . عمر مفید ساختمان در کشورهای جهان سوم تا 30 سال است، که قابل بهره برداری میباشد.
با سر آمدن این زمان ساختمان از استاندارد های خود خارج می گردد، " باید تخریب و نو سازی شود."
یا حداقل باید  سیستم های ایمنی آن را تقویت و به استاندارد روز رساند .این عملیات ساختمانی و ایمن سازی،  همراه با هزینه کردن است. نکته قابل توجه اینکه این ساختمان که برج محسوب میگردد.ظرف  مدت 55 سال ، هنوز از لوله کشی گاز برخوردار نبوده است . کلیه واحد های تولیدی و تجاری از هی تر های برقی و کپسول گاز و گاز پیک نیک استفاده میکردند. طبعا کلیه وسایل مورد استفاده گرمایشی از ایمنی لازم و کافی برخوردار نیست.
مالکین  و سهامداران این برج پلاسکو  از کمبود ها و نواقص ملک خود کاملا آگاه و مطلع بودند. 
جهت تعمیرات و بازسازی نیاز به تعطیلی واحدها بود . مالکین و سهامداران  نیز از تعطیلی واحد ها خودداری کردند .زیرا که بنفع شان نبود  ، که تعطیل کنند و هزینه بگذارند. چند نکته مهم بقای برج پلاسکو معلوم شد.
طبق قوانین شهرداریها ، آنها موظف ومکلفند که موارد نقض کننده ایمنی های لازم اماکن را به اطلاع مالکین برسانند ،و پیگیری های لازم بشود. ماده 55 و بند 14 قوانین شهرداری،شهردار را موظف و مکلف می نماید ، در صورتی که مالکین اقدام به اجرای رفع نواقص ملک خود نکردند  ، نواقص باید توسط شهرداری انجام پذیرد.  شهردار بانی شهر است .مدیریت شهرها بر عهده این سازمان است.
بانی و شهردار بودن به معنای تفسیر و تصور سودآوری کردن برای آن سازمان و خود نیست. مدیریت به این معناست که چنین حوادث در شهر روی ندهد.امنیت خاطر شهروندان محترم شمرده شود.کارتن خواب ها در زمستان یخ نزنند .کودکان کار در مراکز تخلیه زباله ، به جای زباله به کام آتشی که شهرداری ان را افروخته است، جان ندهد.
  حوادث نا گوار همواره در پایتخت رخ میدهد .   تعمیرات کف خیابانها در ساعات پر تردد ،
عملیات عمرانی غیر ضرروی  بوجود آورده میشود ، که این نوع عملیات جهت پولشویی و رانت خواری در شهرداری  ایجاد می گردد ؟؟
با توجه به الودگی هوای تهران ،باید از تردد و سایل نقلیه جدا  خودداری شود .در صورتی که شهرداری با دریافت میلیاردها تومان هوای تهران را به شهروندان مرفه ثروتمند می فروشد . شهرداری با فروش طرح محدوده ترافیک ، بهترین تجارت سود آور را برای خود کسب کرده است. سلامت شهروندان که قطعا و بدون قید و شرط قابل معامله و فروش نیست.اما شهرداری  آن را می فروشد!!؟
درآمد دیگر شهرداری که خلاف قوانین زیست محیط است .با تغییر کاربری اراضی  کشاورزی به املاک تجاری و مسکونی برای مالکین آن 2  سوم این اراضی را تصاحب کرده ، و به 1 یک سوم ان مجوز ساخت میدهد .
تمامی این ثروتهای بیکران  را بین مدیران ارشد تا کارمندان یقه سفید چپاول می کنند و  علاوه بر ان از مزایای گوناگون برخوردارند .همچنین املاک را با بهای نجومی پیشکش می نماید . سازمان شهردار تهران ،جزئی از قلمرو دزدی و چپاولشان محسوب میگردد. چنانکه تنها یک مورد از غارت و چپاولشان به روزنامه ها درز کرد.
این سفره گشوده شده سازمان شهرداری از مدیران ارشد تا افراد خاص را شامل میشود.نکاتی که گفته شد به عنوان علل اصلی فرو ریختن برج پلاسکو محسوب میگردد. بنیاد مستصعفان مالک اصلی و مالکین جزء دیگر ، متهمین دیگر این حادثه به شمار می روند.
از این رو متهم هستند که ،  جهت استاندارد سازی برج پلاسکو اقدام نکردند !! آنها نیز به سرمایه شان بیش از جان انسانها ارزش قائل شدند. اولویت دادن به سرمایه از محور مناسبات وجودی این نظام سرمایه داری به شمار می رود.به ویژه آنکه در روبنای سیاسی این نظام  مدیریت ملوک الطوایفی حاکم است. با  اینگونه مدیریت جامعه  ، اوضاع مردم به خصوص  کارگران و دیگر مزد بگیران زحمتکش بهتر از این نمی شود !!
قربانیان این حادثه و حوادثی اینگونه ، از مردم فرودست جامعه هستند .
دستمزد کارگران که بهای ارزانترین کالا در زنجیره تولید باشد، مسلم است که در روابط اجتماعی جاری نیز از ارزش فرو دستی برخوردار خواهد بود  . عدم اهمیت لازم و کافی به جان این کارگران از نکات مهم و محور مشترک اعم از مالکین برج ( بنیاد مستضعفان ) ، شهرداری تهران ، وزارت کار  و سازمان تامین اجتماعی است . در نتیجه شهرداری تهران در ردیف اول متهمین حادثه قرار دارد و باید پاسخگو ی خانواده های جانباخته آتش نشانی و مسدومین باشد .
عدم اقدام اگاهانه شهرداری نسبت به نواقص موجود در این برج موجب جان باختن کارگران آتش نشانی و دیگر مجروحین گردید .
ما کارگران خواهان مجازات شهرداری تهران ، بنیاد مستصعفان،  سازمان تامین اجتماعی و وزارت کار هستیم .
همچنین باید  غرامت جان باخته گان به خانوادهایشان  و غرامت  مسدومین پرداخت شود .لذا  ایجاد مستمری برای خانواده هایی که نان اورخود را از  دست داده اند.مقرری بیمه بیکاری به کلیه مسدومین ، که قادر به انجام کارشان نیستند . مقرری بیمه بیکاری برای کارگرانی که بیکار شده اند .
بدیهی است که کلیه حقوق و مقرری و مستمری ،سازمان تامین اجتماعی باید مستثنی از قانون کار(کارگاه های زیر 5 نفر و کارگاه های زیر 10 نفر کارگر از شمول  قانون کار خدف شدند )    به همه نامبردگان فوق تعلق بگیرد .
ما کارگران ضمن عرض  تسلیت به خانواده های جانباخته آتش نشانی ،خود را نیز شریک غم آنها میدانیم .

     5/بهمن95

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران  .

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر