۱۳۹۵ بهمن ۲, شنبه

در دفاع و احقاق حقوق خانواده کشته شدگان فاجعه پلاسکو

ما با استناد به قوانین و شواهد موجود علیه نهاد ها و مسئولین وقت آنها اعلام جرم می کنیم.
با توجه به اینکه در کل، جمهوری اسلامی مسئول فاجعه پلاسکو است،  ما برای روشن شدن واقعیت ها و امکان تعقیب قضایی نهاد های که مستقیما" و قانونا" مسئول این فاجعه هستند را مجرم دانسته از نهاد های حقوقی بین المللی و داخلی می خواهیم پرونده جنایی علیه نهاد های نامبرده در زیر را باز کنند، از کانون وکلا، وکلای مستقل ، از اساتید و دانشجویان و از تشکل های آتشنشانان، تشکل های معلمان و کارگران از تشکل های زنان ، از مادران پارک لاله ، از مادران خاوران ، از کانون نویسندگان و ... می خواهیم این اعلام جرم را از آن خود بدانند و برای بثمر رساندن ان در حد توان خود کمک و فعالیت کنند. همچنین از تمامی نهاد ها ، تشکل ها و سازمانها و احزاب و اشخاص که خواهان تعقیب قضایی مجرمین این فاجعه هستند می خواهیم ، با امضای این اعلام جرم آن را به خواست عمومی مردم ایران تبدیل کنند.
********************************************
  در فاجعه دلخراش و مرگ‌بار ساختمان پلاسکو و شهادت آتش‌نشان‌های شهر، چهار نهاد به طور مستقیم مسئولیت دارند و تقصیرکارند و باید پاسخگو باشند:
1-    بنیاد مستضعفان و جانبازان:
به عنوان مالک ساختمان پلاسکو که ایمنی ساختمان را فراهم نکرده و به هشدارهای مستند سازمان‌ آتش‌نشانی بی‌توجهی نموده است.
2-    شهرداری تهران:
   به دلیل عدم تخصیص بودجه‌ی مصوب به سازمان آتش‌نشانی برای تجهیز و به‌روزرسانیِ امکانات امدادرسانی اطفای حریقِ این سازمان،  به دلیل قصور در اجرای بند 14 ماده 55 قانون شهرداری‌ها و عدم اجرای وظیفه‌ی خود برای رفع خطرِ محتمل‌الوقوع در پلاسکو که ناایمن بودن آن بارها تذکر داده شده بود،   به دلیل قصور در مدیریت بحران پس از سانحه  و قصور در عملکرد اداره‌ی کل آموزش‌های شهروندی برای آموزش فرهنگ شهروندی در هنگام بحران‌های شهری.
3-    شورای اسلامی شهر تهران:
   به دلیل قصور در اجرای بند 19 ماده 71 قانون تشکیل شوراهای شهر و روستا، برای نظارت بر امور گوناگون مانند امنیتِ پلاسکو به عنوان یک مکان عمومی و اتخاذ تدابير احتياطي جهت جلوگيری از خطر آتش‌سوزی و مانند آن، به دلیل قصور در انجام وظایف خود برای نظارت بر عملکرد شهرداری و الزام شهردار به پاسخگویی.
4-    وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی:
   به دلیل قصور در انجام وظایف خود برای نظارت بر کارگاه‌های تولیدی ساختمان پلاسکو و تأمینِ ایمنی محیط کار این کارگاه‌ها.
****************************************
مردم ایران ، کارگران و معلمان، پرستاران و زحمتکشان، دانشجویان و اساتید ، دانش آموزان و جوانان، نهاد های اجتماعی ، تشکل ها و سازمانها و احزاب و ... فراموش نکنیم، که در ایران ساختمانهای بسیاری مانند پلاسکو وجود دارند که مانند بمب ساعتی هر روز خطری را به ما گوش زد می کنند ، اگر امروز مسئولین را وادار به پذیریش جرم خود نکنیم، اگر آنها را امروز پای میز محاکمه نکشیم و اگر امروز انها را مجبور به رعایت ایمنی برای بمب های ساعتی نکنیم، باید منتظر فاجعه های دیگری مانند فاجعه پلاسکو باشیم، دست به دست داده هر کدام فراخور توانمان اقدام به پیشبرد شکایت کنیم ، و اولین گام این است که همه به امضاء این اعلام جرم پرداخته از همه دوستان و رفقایمان بخواهیم ضمن امضای ان هر کمکی که برای به چریان انداختن اعلام جرم می توانند انجام بدهند . ما از کانون وکلا می خواهیم در این حرکت پیش قدم شده بقیه نیروها را برای پیش برد این اعلام جرم هدایت کنند، نهاد های دیگری مانند تشکل های کارگری و معلمان ، بخصوص تشکل های آتشنشانان و همین طور کانون نویسندگان می توانند به کانون وکلا کمک کنند یا خودشان راسا" اقدام کنند.یا مادران خاوران و پارک لاله به یاری مادران جانباختگان آتشنشانان بشتابند. آتشنشانان بدانند اگر مشکلات ذکر شده در بالا بر طرف نشوند هر فاجعه بعدی اول رفقای آتش نشان را تهدید می کند.
محاکمه مسئولین مجرم امروزی، اولین قدم برای رفع نواقص آتی است.
عدم انجام وظیفه جرم است، مسئولین مجرم را محاکمه علنی کنید.
این اعلام جرم را امضا کنید :
1 بهمن 1395
کمیته حمایت از شاهرخ زمانی
------------------------------

امضا کنندگان :
1- رضا اقدسی
2- رامین قلی وند
3- دنیا واحدی
4- علیرضا معینیان
5- شاهین مانی
6- محمد اشرفی
7- شجاع ابراهیمی
8 - سیامک موید زاده
9 - میثم شریف
10 - مرضیه عباسی .
11 - سپیده قلیان
12 - سمانه قلیان
13 - سپیده فرح آبادی
14 - سعید سیفی
15 - محمود معصومی
16 - طهورا قلیان
17 - معصومه والی نسب
18 - عاطفه بهادری
19 - رویا پاپی
20 - مینا پاپی
21 - محمد عدالت فر
22 - محمد مهدی فلاح زاده
23 - زیب هادیان پور
24 - سمیرا شیری
25 - عظیم علی نژاد
۲۷_ حسین حسن زاده
۲۸_  پروین آزاد
۲۹_ فرنگیس مرادی


امضا ها ادامه دارد

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر