۱۳۹۱ خرداد ۲, سه‌شنبه

بیانیه 45


سرکوب گسترده در سطح شهر و فشار مضاعف در زندان تبریز - اعتصاب غذای محمد جراحی کارگر زندانی

خبرهای رسیده از شهر تبریز حاکی از آن است که فشار مضاعفی در زندان تبریز به زندانیان سیاسی اعمال می شود. این فشارها شامل تعویض پیاپی و بی دلیل بندهای زندانیان، محروم کردن آنان از حقوق اولیه ی خود مانند تلفن، هواخوری، ملاقات و... تهدیدهای جانی، اجیر کردن عده ای برای آزار  و اذیت آن ها و... می شود. مدت هاست که رژیم سرمایه داری اسلامی با به صدا درآمدن ناقوس پایان حیات جنایت کارانه اش بر شدت سرکوب و خفقان در جامعه افزوده است. در همین راستا برخوردهای امنیتی با فعالین سندیکایی و کارگری و سایر فعالین مدنی و سیاسی را در دستور کار خود قرار داده است. در شهر تبریز نیز این سرکوب در ابعاد مختلف اعمال می شود. علاوه بر دستگیری های پی در پی فعالین مدنی و سیاسی، رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی اقدام به پرونده سازی برای فعالین مدنی بدون دستگیری آن ها و گرو نگه داشتن وثیقه های سنگین و صدور احکام زندان برای آن ها می کند. در همین راستا در ماه های اخیر، ده ها فعال مدنی و سیاسی با احضار به ستاد خبری اداره ی اطلاعات و متعاقب آن بازپرسی شعبه ی چهار دادگستری تبریز - شعبه ای که ریاست آن را بازپرس مزدور وزارت اطلاعات هاشم زاده بر عهده دارد - با پرونده سازی های واهی و صدور قرارهای وثیقه ی سنگین رو به رو شده اند، که پرونده ی عده ای از آن ها به شعبه ی یک دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حمل بر ارسال شده و احکامشان صادر شده و عده ای نیز در انتظار صدور حکم هستند. هم چنین بنا بر اخبار موثق در هفته های اخیر رژیم اقدام به احضار و تهدید ده ها زندانی سیاسی دهه ی شصت، که سال های طولانی از عمر خود را در اسارت در زندان های قرون وسطایی جمهوری اسلامی گذرانده اند، در شهرهای مختلف علی الخصوص تبریز کرده و آن ها را ساعت ها تحت بازجویی و فشار قرار داده است. در آخرین مورد نیز دیروز اول خرداد ماه در شهرهای تبریز و ارومیه نیروهای سرکوب رژیم اقدام به دستگیری گسترده ی فعالین مدنی و مردم عادی که در اعتراض به خشکاندن دریاچه ی ارومیه به خیابان ها آمده بودند کرده و مردم را در سطح معابر این دو شهر مورد ضرب و شتم قرار داده اند. خبرهای رسیده از تبریز حاکی از آن است که مزدوران رژیم با هجوم به قهوه خانه ها و اماکن عمومی اقدام به دستگیری فله ای شهروندان تبریزی کرده اند.
در کنار تمامی این ها زندانیان سیاسی و کارگری که در حال طی کردن مدت محکومیت خود در زندان تبریز هستند نیز از آزار و اذیت عوامل ارتجاع مذهبی در امان نیستند. این زندانیان از بدو ورود به زندان با انواع توهین ها و تهدید ها مواجه اند. چندی است که مسولان زندان با دستور اداره ی اطلاعات با انتقال زندانیان سیاسی و کارگری به بندهای خطرناک متادون اقدام به اعمال فشار مضاعف بر آن ها کرده اند. بندهای سه گانه ی متادون زندان تبریز مملو از معتادین به مواد مخدر بوده و بیماری های خطرناک ایدز و هپاتیت در آن ها به شدت شیوع دارد. هم چنین این زندانیان را از حقوق حقه ی خود اعم از تلفن، ملاقات و... محروم کرده اند. در اعتراض به این فشارهای ضد بشری از بیست و هشتم اردیبهشت ماه، کارگر مبارز محمد جراحی، به همراه سه زندانی دیگر به نام های جمهور اوزگوچ، نیهات تونجر و هادی میرزا علی در اعتصاب غذا به سر می برند و به بند ویژه ی ( سلول های انفرادی ) زندان تبریز منتقل شده اند. این زندانیان علام کرده اند تا رفع این فشارها و بازگردانده شدن به بندهای خود به اعتصاب غذای خود ادامه خواهند داد.محمد جراحی که خرداد ماه سال گذشته بازداشت و تحت شکنجه و فشارهای غیر انسانی قرار گرفته بود، در نهایت از طرف قاضی حمل بر به تحمل پنج سال حبس تعزیری محکوم شده با وثیقه ی صد میلیون تومانی از زندان تبریز آزاد شده بود، مجدداً دی ماه سال گذشته به همراه شاهرخ زمانی دستگیر و برای تحمل مدت محکومیت خود به زندان تبریز منتقل شد. اعتصاب غذای وی با توجه به وضعیت جسمی و سن و سالش نگرانی های زیادی را در خانواده و دوستان این کارگر مبارز ایجاد کرده است. هم چنین انتقال این زندانیان به بند ویژه باعث شده که از پنج روز پیش تا کنون هیچ اطلاعی از وضعیت آنان در دست نباشد.
این سرکوب گسترده نشان از انفجاری بودن شرایط عینی تبریز و ترس و واهمه ی روزافزون رژیم از این مساله دارد. ما از تمامی فعالین کارگری و سیاسی می خواهیم تا در این شرایط حساس در مقابل توطئه های سرمایه داری حاکم بر ایران خاموش نمانده و به هر شکل ممکن از مبارزان سیاسی و فعالین مدنی دربند حمایت عملی انجام دهند. بیایید تا با اتحاد عمل، عوامل سرمایه داری را وادار به عقب نشینی کرده و آزادی زندانیان سیاسی و مدنی را باز پس گیریم.

پیش به سوی اتحاد بیشر برای فشار بیشتر

پیش به سوی مبارزات متحدانه و گسترده با شعار:

کارگر زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد

کمیته جمایت از شاهرخ زمانی

1391/ 3 / 2

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر